Home » Articole » RO » Regional » Romania » Oltenia » Mehedinţi » Calendarul zilelor de piaţă, târguri, oboare şi sărbători religioase în judeţul Mehedinţi

Calendarul zilelor de piaţă, târguri, oboare şi sărbători religioase în judeţul Mehedinţi

postat în: Mehedinţi 0

judeţul Mehedinţi

*** Drobeta Turnu Severin

Piaţa Mircea -zilnic
Piaţa Crihala -zilnic
Piaţa Crişan -zilnic
Piaţa Schela -zilnic
Piaţa Cet-Nord -zilnic
Târg comercial Veterani -sâmbăta şi duminica
6 ianuarie – Botezul Domnului
23 aprilie – Ziua Municipiului Drobeta Tr. Severin
6-7 iulie – Festivalul naţional de literatură ,,SENSUL IUBIRII”
14-22 iulie – Participare la Festivalul folcloric Vitosha (Vidin) şi la Festivalul ,,Dansul în lungul Dunării”- Sofia (Bulgaria)

*** Baia de Aramă

6-7 iulie – Festivalul de Folclor ,,Munte, munte- brad frumos”

*** Orşova

17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
27 mai – Festivalul- concurs de muzică populară –Constantin Gherghina”
15 august – Sfânta Maria- Zilele municipiului Orşova, Festivalul Interetnic de cântece şi dansuri populare ,,Otto Alscher”

*** Strehaia

Piaţă-zilnic
Târg – sâmbăta
-Zilele Strehăiene
21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
Ciochiuţa, – Sf. Treime
Comanda, 23 aprilie – Sf. Mare Mucenic Gheorghe
Lunca Banului, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Stânceşti, 8 noiembrie – Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril
Menti-Motruleni, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Hurduceşti, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Slătinicul Mare şi Slătinicul Mic, 14 octombrie – Cuvioasa Parascheva (Vinerea Mare)

*** Vînju Mare

Piaţă-marţi şi vineri
Târg – duminica
mai – Sărbătoarea ,,Mărgăritarului”
Octombrie – Festivalul ,,Viei şi Vinului”

*** Bala

29 iulie – Festivalul de Folclor ,,PLAIUL CLOŞANI”

*** Balta

Târg – duminica
20 iulie – Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Prejna, 6 mai – ,,Măsuratul Oilor”, 15 august – Adormirea Maicii Domnului
Gorvoniţa, 6 mai – ,,Măsuratul Oilor”, 29 mai – Horă Populară, 27 decembrie – Sf. Apostol Ştefan
Costeşti, 6 mai -,,Măsuratul Oilor”, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Coada-Cornetului, 6 mai -,,Măsuratul Oilor”, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Sfodea, 6 mai – ,,Măsuratul Oilor”

*** Bălăciţa

Piaţă-duminica
Târg – duminica
prima duminică din luna septembrie – Bâlci
23 aprilie – Sf. Mare Mucenic Gheorghe
Dobra, 17 mai -Înălţarea Domnului (Ispasul),
Gvardiniţa, 21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena

*** Bâcleş

Târg anual- luna octombrie
17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Corzu, 21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
Podul Grosului, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Smadoviţa şi Petra, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului

*** Bâlvăneşti

29 august – ,,Tăierea capului Sf. Ioan Botezătorul”
a şasea săptămână după Paştele Ortodox- „Nedee”
Bâlvăneştii de Jos, a şasea săptămână după Paştele Ortodox- „Nedee”
Pârlagele, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului

*** Braniştea

20 iulie – Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul

*** Brezniţa-Motru

21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
14 octombrie – Cuvioasa Parascheva (Vinerea Mare)
Coşovăţ, 15 august – Adormirea Maicii Domnului
Valea-Teiului, 21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena

*** Broşteni

Târg – duminica
prima duminică după Paşti – Duminica Tomii
21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Căpăţîneşti, 24 iunie – Sânzienele
Luncşoara, 6 decembrie – Sf. ierarh Nicolae
Lupşa de Jos, 17 mai -Înălţarea Domnului (Ispasul)
Lupşa de Sus, 20 iulie – Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Meriş, 23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe

*** Burila Mare

Târg – sâmbăta
29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Izvoru Frumos, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Ţigănaşi, 23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe

*** Butoieşti

20 iulie – Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul

*** Căzăneşti

8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Cârneceşti, 26 octombrie – Sf. Mare Mc. Dumitru
Ercea, 6 august – Schimbarea la Faţă-Probejenia
Ilovu, 8 noiembrie – Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril
Păltinişu, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Poiana, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Severineşti, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Suharu, 8 noiembrie – Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril
Valea Alunului, 29 august – Tăierea Capului Sf. Ioan
Valea Coşuştei, 21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena

*** Cireşu

8 aprilie – Învierea Domnului
29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
19 august – Tradiţionala sărbătoare câmpenească „Peştera Topolniţa”
8 noiembrie – Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril
25 decembrie – Naşterea Domnului
Bunoaica, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul), 28 iulie – Întâlnirea ,,Fii Satului”
Jupâneşti, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Negruşa, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel

*** Corcova

15 august – Adormirea Maicii Domnului
Breta- Cernaia-Vlădăşeşti, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Cordun, 26 octombrie – Sf. Mare Mc. Dumitru
Croica- Măru Roşu- Udrişte, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Imoasa, 6 decembrie – Sf. ierarh Nicolae

*** Cujmir

Târg – duminica
Cujmirul Mic, 21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
Aurora, 20 iulie – Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul

*** Devesel

Târg – duminica

*** Dârvari

Piaţă -vineri (orele 06-10)

*** Dubova

8 septembrie – Hramul Bisericii Sfânta Maria-,,Nedee”
Eibenthal, 12 octombrie – ,,Nedee”

*** Dumbrava

a doua duminică din octombrie – Bâlci anual
Albuleşti, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Higiu, 15 august – Adormirea Maicii Domnului
Dumbrava de Jos, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului

*** Eşelniţa

20 iulie – Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
15 august – Adormirea Maicii Domnului

*** Gârla Mare

Piaţa comunală-miercuri şi sâmbătă
17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
prima zi după ,,Duminica Mare” – Sărbătoarea „Crucea”
8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului

*** Godeanu

15 august – Adormirea Maicii Domnului
Marga, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Păuneşti, 26 octombrie – Sf. Mare Mc. Dumitru
Şiroca, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)

*** Greci

23 aprilie – Sf. Mare Mucenic Gheorghe
17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Bâltanele, 27 mai – Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor), 1 iulie – Sărbătoarea Câmpenească ,,Floarea Teiului”
Sălătruc, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului

*** Grozeşti

8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Circeni, 29 iunie – Sf. Apostol Petru şi Pavel
Şuşiţa, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)

*** Gruia

Piaţă – zilnic
Târg – joi
15 august – Adormirea Maicii Domnului
Izvoarele, Piaţă – zilnic

*** Hinova

23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe
Mai – Sărbătoarea Salcâmului

*** Ilovăţ

23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe;
ultima duminică
din luna mai – Sărbătoarea Coşuştei;
15 mai -slujba de hram a Mâmăstirii Coşuştea-Crivelnic
Budăneşti, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Cracu- Lung, 26 octombrie – Sf. Mare Mc. Dumitru
Dâlbociţa, 13 aprilie – Izvorul Tămă
duirii
Racova, 27 iulie – Sf. Pantelimon (Ilie cel Mic)

*** Iloviţa

30 ianuarie -Balul cu Izmene
1 martie – Balul Mărţişorului
Bahna, Cimarca – Hora populară
Moiseşti, 27 mai – Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor) ;, – hore populare

*** Izvorul-Bârzii

8 noiembrie – Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril
25 decembrie – Naşterea Domnului
31 decembrie – seri distractive la căminul cultural
1-2 ianuarie – seri distractive la căminul cultural
7 ianuarie – Sf. Ioan Botezătorul
Baloteşti, 6 decembrie – Sf. ierarh Nicolae
Halânga, 27 mai -Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor)
Puţinei, 21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
Schinteeşti, 15 august – Adormirea Maicii Domnului

*** Livezile

20 iulie – Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Izvoru Aneştilor, 15 august – Adormirea Maicii Domnului
Izvorălu de Jos, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Ştefan Odobleja, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului

*** Malovăţ

21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena
17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Bârda, 26 octombrie – Sf. Mare Mc. Dumitru
Colibaşi, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Lazu, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Negreşti, 27 mai -Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor)

*** Ponoarele

Târg – luna mai – Sărbătoarea liliacului

*** Poroina Mare

29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Stigniţa, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Fântâna Mare, 27 mai -Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor)
Fântânile Negre, 21 mai – Sf. Mari Împăraţi Constantin şi Elena

*** Pătulele

Târg – sâmbăta
23 aprilie -Sf. Mare Mc. Gheorghe
29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Zilele Recunoştinţei

*** Punghina

Piaţă -zilnic
Târg – sâmbăta
Recea, Piaţă – zilnic, Târg – sâmbăta

*** Stângăceaua

15 august – Adormirea Maicii Domnului
Bârlogeni, 27 mai – Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor), 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Poşta Veche, 27 mai – Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor)
Satu Mare, 14 octombrie – Cuvioasa Parascheva (Vinerea Mare)

*** Şimian

15 august – Adormirea Maicii Domnului
Cerneţi, 28 mai – Praznicul Sfântului Duh (Sf. Treime), 30 mai – Ştafeta lui Tudor, 15 august – Adormirea Maicii Domnului, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Dudaşu, 23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe
Poroina, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel
Ergheviţa, 29 iunie – Sf. Apostoli Petru şi Pavel

*** Şişeşti

27 mai – Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor) şi Castrovul
mai – Festivalul Ceramicii
Cărămidaru, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Ciovârnăşani, 17 mai – Înălţarea Domnului (Ispasul)
Cocorova, 20 iulie – Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul
Crăgueşti, 15 august – Adormirea Maicii Domnului
Noapteşa, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului

*** Şviniţa

8 iulie -Festivalul Satelor Dunărene
5 august – Fest. multietnic ,,Fereastra spre noi
2 septembrie – Fest. Smochinului

*** Vânători

23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe
Roşiori, 27 mai -Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor)

*** Vânjuleţ

20 iulie – Sf. Prooroc Ilie Tesviteanul

*** Voloiac

15august – Adormirea Maicii Domnului
Lac, 23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe
Cotoroia, 8 septembrie – Naşterea Maicii Domnului
Ruptura, 14 octombrie – Cuvioasa Parascheva (Vinerea Mare)
Voloicel, 14 octombrie – Cuvioasa Parascheva (Vinerea Mare)

*** Vrata

Piaţă – joi
27 mai – Pogorârea Sfântului Duh (Sărbătoarea Rusaliilor)

Traducere şi traducători
Traducere şi traducători

Include Ghidul Comisiei Europene pentru traducătorii din Uniunea Europeană Despre traducere şi traducători, teorii ale traducerilor, traducerea asistată pe calculator, şi software utilizat în traduceri. Include Ghidul Comisiei Europene pentru traducătorii din Uniunea Europeană şi legislaţia specifică traducerilor şi traducătorilor. … Citeşte mai mult

Nu a fost votat $2,99$4,79 Selectează opțiunile
Bucharest Tourist Guide (Ghid turistic București)
Bucharest Tourist Guide (Ghid turistic București)

Bilingual English/Romanian Guide (Ghid bilingv engleză/română) Bucharest offers some excellent attractions, and during the recent years has cultivated a sophisticated, trendy, and modern sensibility that many have come to expect from a European capital. Perhaps the most prominent landmark is … Citeşte mai mult

Nu a fost votat $4,99 Selectează opțiunile
Întreţinerea şi repararea calculatoarelor
Întreţinerea şi repararea calculatoarelor

Manual pentru începători pentru întreţinerea şi depanarea calculatoarelor, cu o introducere în noţiuni despre calculatoare, hardware, software (inclusiv sisteme de operare) şi securitatea pe Internet. Un calculator de uz general are patru componente principale: unitatea logică aritmetică (ALU), unitatea de … Citeşte mai mult

Nu a fost votat $3,99$8,99 Citește mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *