» » » » » Premiile Oscar 2014, nominalizările

Premiile Oscar 2014, nominalizările

postat în: Filme, Știri | 0

cinema-64154

Data: 2 martie, 2014
Loc: Teatrul Dolby, Hollywood, Los Angeles, California
Gazda: Ellen DeGeneres
Producător: Neil Meron, Craig Zadan
Cele mai multe nominalizări: American Hustle (10), Gravity (10)
TV din Statele Unite: Reţeua ABC

Premiile Oscar pe 2914 vor fi prezentate de către Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) pentru a onora cele mai bune filme din 2013 în Statele Unite. Ceremonia va avea loc pe 2 martie 2014 la Teatrul Dolby în Hollzwood, Los Angeles, California. Ceremonia a fost amânată cu o săptămână pentru a nu se interfera cu Jocurile Olimpice de Iarnă de la Soci, va fi televizată de reţeaua ABC, iar gazda va fi Ellen DeGeneres pentru a doua oară (prima dată în 2007).

Pe 5 septembrie 2013 Academia a anunţat cei trei nominalizaţi care vor primi un premiul Academy Honorary Award pentru întreaga carieră: actriţa Angela Lansbury, actorul şi producătorul Steve Martin, şi designerul de costume Piero Tosi. Angelina Jolie va primi premiul Jean Hersholt Humanitarian Award pentru activitatea sa caritabilă. Pentru Oscraurile pentru cel mai bun film au fost selectate 289 filme.

Nominalizările

Cel mai bun film

  • 12 Years a Slave – Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen şi Anthony Katagas
  • American Hustle – Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison şi Jonathan Gordon
  • Captain Phillips – Scott Rudin, Dana Brunetti şi Michael De Luca
  • Dallas Buyers Club – Robbie Brenner şi Rachel Winter
  • Gravity – Alfonso Cuarón şi David Heyman
  • Her – Megan Ellison, Spike Jonze şi Vincent Landay
  • Nebraska – Albert Berger şi Ron Yerxa
  • Philomena – Gabrielle Tana, Steve Coogan şi Tracey Seaward
  • The Wolf of Wall Street – Nominees to be determined

Cel mai bun regizor

  • Alfonso Cuarón – Gravity
  • Steve McQueen – 12 Years a Slave
  • Alexşier Payne – Nebraska
  • David O. Russell – American Hustle
  • Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

Cel mai bun actor

  • Christian Bale – American Hustle as Irving Rosenfeld
  • Bruce Dern – Nebraska as Woody Grant
  • Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street as Jordan Belfort
  • Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave as Solomon Northup
  • Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club as Ron Woodroof

Cea mai bună actriţă

  • Amy Adams – American Hustle as Sydney Prosser
  • Cate Blanchett – Blue Jasmine as Jeanette „Jasmine” Francis
  • Sandra Bullock – Gravity as Dr. Ryan Stone
  • Judi Dench – Philomena as Philomena Lee
  • Meryl Streep – August: Osage County as Violet Weston

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Barkhad Abdi – Captain Phillips as Abduwali Muse
  • Bradley Cooper – American Hustle as Richie DiMaso
  • Michael Fassbender – 12 Years a Slave as Edwin Epps
  • Jonah Hill – The Wolf of Wall Street as Donnie Azoff
  • Jared Leto – Dallas Buyers Club as Rayon

Cea mai bună actriţă în rol secundar

  • Sally Hawkins – Blue Jasmine as Ginger
  • Jennifer Lawrence – American Hustle as Rosalyn Rosenfeld
  • Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave as Patsey
  • Julia Roberts – August: Osage County as Barbara Weston-Fordham
  • June Squibb – Nebraska as Kate Grant

Cel mai bun scenariu original

  • American Hustle – Eric Warren Singer şi David O. Russell
  • Blue Jasmine – Woody Allen
  • Dallas Buyers Club – Craig Borten şi Melisa Wallack
  • Her – Spike Jonze
  • Nebraska – Bob Nelson

Cel mai bun scenariu adaptat

  • 12 Years a Slave – John Ridley
  • Before Midnight – Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
  • Captain Phillips – Billy Ray
  • Philomena – Steve Coogan şi Jeff Pope
  • The Wolf of Wall Street – Terence Winter

Cel mai bun film de animaţie

  • The Croods – Kirk DeMicco, Chris Sanders şi Kristine Belson
  • Despicable Me 2 – Pierre Coffin, Chris Renaud şi Chris Meledandri
  • Ernest & Celestine – Benjamin Renner şi Didier Brunner
  • Frozen – Chris Buck, Jennifer Lee şi Peter Del Vecho
  • The Wind Rises – Hayao Miyazaki şi Toshio Suzuki

Cel mai bun film străin

  • The Broken Circle Breakdown (Belgium) in Flemish – Felix Van Groeningen
  • The Missing Picture (Cambodia) in French – Rithy Panh
  • The Hunt (Denmark) in Danish – Thomas Vinterberg
  • The Great Beauty (Italy) in Italian – Paolo Sorrentino
  • Omar (Palestine) in Arabic – Hany Abu-Assad

Cel mai bun film documentar

  • The Act of Killing – Joshua Oppenheimer şi Signe Byrge Sørensen
  • Cutie and the Boxer – Zachary Heinzerling şi Lydia Dean Pilcher
  • Dirty Wars – Richard Rowley şi Jeremy Scahill
  • The Square – Jehane Noujaim şi Karim Amer
  • 20 Feet from Stardom – Morgan Neville

Cema mai bun film documentar de scurt metraj

  • CaveDigger – Jeffrey Karoff
  • Facing Fear – Jason Cohen
  • Karama Has No Walls – Sara Ishaq
  • The Lady in Number 6: Music Saved My Life – Malcolm Clarke şi Nicholas Reed
  • Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall – Edgar Barens

Cel mai bun film de scurt metraj

  • Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me) – Esteban Crespo
  • Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything) – Xavier Legrand
  • Helium – Anders Walter şi Kim Magnusson
  • Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?) – Selma Vilhunen şi Kirsikka Saari
  • The Voorman Problem – Mark Gill şi Baldwin Li

Cel mai bun film animat de scurt metraj

  • Feral – Daniel Sousa
  • Get a Horse! – Lauren MacMullan
  • Mr. Hublot – Laurent Witz
  • Possessions – Shuhei Morita
  • Room on the Broom – Max Lang şi Jan Lachauer

Cea mai bună coloană sonoră

  • John Williams – The Book Thief
  • Steven Price – Gravity
  • William Butler şi Owen Pallett – Her
  • Alexandre Desplat – Philomena
  • Thomas Newman – Saving Mr. Banks

Cea mai bună melodie originală

  • „Alone, Yet Not Alone” from Alone Yet Not Alone – Bruce Broughton şi Dennis Spiegel
  • „Happy” from Despicable Me 2 – Pharrell Williams
  • „Let It Go” from Frozen – Kristen Anderson-Lopez şi Robert Lopez
  • „The Moon Song” from Her – Karen Lee Orzolek şi Spike Jonze
  • „Ordinary Love” from Mandela: Long Walk to Freedom – U2

Cea mai bună editare sonoră

  • All Is Lost – Steve Boeddeker şi Richard Hymns
  • Captain Phillips – Oliver Tarney
  • Gravity – Glenn Freemantle
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Brent Burge
  • Lone Survivor – Wylie Stateman

Cel mai bun mixaj sonor

  • Captain Phillips – Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith şi Chris Munro
  • Gravity – Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead şi Chris Munro
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick şi Tony Johnson
  • Inside Llewyn Davis – Skip Lievsay, Greg Orloff şi Peter F. Kurland
  • Lone Survivor – Andy Koyama, Beau Borders şi David Brownlow

Cele mai bune decoruri

  • 12 Years a Slave – Adam Stockhausen (Production Design); Alice Baker (Set Decoration)
  • American Hustle – Judy Becker (Production Design); Heather Loeffler (Set Decoration)
  • Gravity – Andy Nicholson (Production Design); Rosie Goodwin şi Joanne Woollard (Set Decoration)
  • The Great Gatsby – Catherine Martin (Production Design); Beverley Dunn (Set Decoration)
  • Her – K. K. Barrett (Production Design); Gene Serdena (Set Decoration)

Cea mai bună imagine

  • The Grandmaster – Philippe Le Sourd
  • Gravity – Emmanuel Lubezki
  • Inside Llewyn Davis – Bruno Delbonnel
  • Nebraska – Phedon Papamichael
  • Prisoners – Roger Deakins

Cel mai bun machiaj

  • Dallas Buyers Club – Adruitha Lee şi Robin Mathews
  • Jackass Presents: Bad Grandpa – Stephen Prouty
  • The Lone Ranger – Joel Harlow şi Gloria Pasqua-Casny

Cele mai bune costume

  • 12 Years a Slave – Patricia Norris
  • American Hustle – Michael Wilkinson
  • The Grandmaster – William Chang Suk Ping
  • The Great Gatsby – Catherine Martin
  • The Invisible Woman – Michael O’Connor

Cel mai bun montaj

  • 12 Years a Slave – Joe Walker
  • American Hustle – Jay Cassidy, Crispin Struthers şi Alan Baumgarten
  • Captain Phillips – Christopher Rouse
  • Dallas Buyers Club – John Mac McMurphy şi Martin Pensa
  • Gravity – Alfonso Cuarón şi Mark Sanger

Cele mai bune efecte vizuale

  • Gravity – Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk şi Neil Corbould
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton şi Eric Reynolds
  • Iron Man 3 – Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash şi Dan Sudick
  • The Lone Ranger – Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams şi John Frazier
  • Star Trek Into Darkness – Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann şi Burt Dalton

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *